Cuma, Eylül 24

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Facebook’a ‘ayrımcılık’ suçlaması

ABD Adalet Bakanlığı, Amerikalı çalışanlar yerine geçici vizeye sahip yabancıları tercih ettiği iddiasıyla Facebook’a dava açtı.

ABD Adalet Bakanlığı‘ndan yapılan yazılı açıklamada, Facebook şirketinin Amerikan vatandaşlarına ayrımcılık yaparak ilgili yasaları ihlal ettiği belirtildi.

Bakanlık, 2 bin 600 kadar pozisyon için Facebook’un nitelikli ABD’lileri işe almak yerine H1-B dahil çeşitli çalışma vizelerine sahip yabancıları tercih ettiğini ve uygulamada ‘Amerikan vatandaşlarına ayrımcılık olduğunu’ savundu.

Just in: DOJ sues Facebook over allegations that the company passed over US-born job candidates in favor of foreign-born temporary workers.

Link to the complaint: https://t.co/r3cNztXMdO pic.twitter.com/s6AJ1FRpex

Facebook Sözcüsü Daniel Roberts ise şirketin Adalet Bakanlığı ile bu konuda iş birliği yaptığını bildirdi.

ABD’de özellikle teknoloji ve bilişim firmalarının, dünyanın dört bir yanından nitelikli yabancı kişileri istihdam edebilmek için H1-B vizesini kullandığı biliniyor.

Amerikan medyasında bugünkü dava, H1-B vizesiyle yabancı çalışan bulunduran diğer firmalara Trump yönetiminin bir ‘gözdağı’ olarak yorumlanırken, başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden’ın ekibinin göreve başlamasının ardından bu konunun çözüleceği değerlendirmelerine de yer verildi.

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/abd/202012041043340546-abd-adalet-bakanligindan-facebooka-ayrimcilik-suclamasi/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir