Salı, Ekim 19

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek’i tedavi eden ekip: Akciğerini iğne oyası işler gibi açtık

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nin sağlık ekibi, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in tedavi sürecini anlattı: “Sağlam akciğer dokusu neredeyse bir bebek akciğeri kadar küçülmüştü. Biz iğne oyası işler gibi yavaş yavaş o akciğeri açtık. Sağlıklı bir akciğer haline getirdik. Yoğun bakımda günlerce çok zorlandık.”

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi‘nin sağlık ekibi, koronavirüs nedeniyle akciğerlerinde oluşan hasar nedeniyle 64 günü yoğun bakımda olmak üzere 108 gün hastanede yatan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek‘in tedavi sürecini Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı.

Böcek’in taburcu olmasının ardından ilk kez tam kadro bir araya gelen sağlık ekibinin başındaki isim AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Turhan, şunları söyledi:

Üniversite hastanesi olarak halkın gönlünde ayrı bir yerleri olduğunu belirten Prof. Dr. Turhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

AÜ Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yılmaz da Böcek’in kendilerine geldiği zaman akciğerinin çok kötü durumda olduğunu hatırlattı. Yılmaz, şu bilgileri verdi:

Başkanı, 46 gün boyunca her gün uyutup uyandırdıklarını kaydeden Prof. Dr. Murat Yılmaz, şunları söyledi:

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ender Terzioğlu da Muhittin Böcek’in oldukça zorlu bir süreçte, zorlu bir tedavi almak zorunda kaldığını söyledi.

Böcek’in sağlığına büyük ölçüde kavuştuğunu belirten Prof. Dr. Terzioğlu, şunları kaydetti:

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özbudak ise Muhittin Böcek’i hastaneye kabul ettikleri dönemde durumunun çok kötü olduğunu vurguladı. “Başkanın solunum fonksiyonları, akciğer fonksiyonları, genel parametrelerinin tümü oldukça kötüydü” diyen Prof. Dr. Özbudak, sözlerini şöyle sürdürdü:

Böcek’in hastanede olduğu sürede mümkün olduğunda akciğer fonksiyonlarını eski değerlerine ulaştırmaya çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Özbudak, bundan sonra yapılacaklar konusunda şunları söyledi:

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın ise Böcek’in koronavirüs enfeksiyondan dolayı hastaneye yattıktan sonra, değişik hastane enfeksiyonlarına da maruz kaldığını söyledi. Prof. Dr. Yalçın, “Biz bu süreçte, bu enfeksiyonların tedavileri için uğraştık. Çok zorlu ölümcüllüğü yüksek, çok dirençli bakterilerle gelişen enfeksiyonlardı. Bu nedenle sıkıntılı anlar oldu ama sonuçta başarılı bir şekilde olaydan alnımızın akıyla çıktık diye düşünüyorum” dedi.

Hastanenin Pandemi Yoğum Bakım 1 Sorumlu Hemşiresi Ayşena Ünal da Muhittin Böcek’in tedavisini diğer hastalardan ayrı tutmadıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Yoğun bakımda hemşire olmak çok disiplin isteyen bir iş. Ayrıca çok stresli bir işimiz var. Muhittin Böcek’e bakmak bizim için daha stresliydi. Manevi yükümlülüğü vardı. Herkesin konuştuğu ve merak ettiği bir isme bakmak elbette stresi artırıyordu. Ancak bütün hastalar bizim için özel. Hastalarımızın mahremiyetine özen göstermek zorundayız. Bu nedenle kimseye göstermiyorduk. İnsanları nezaket çerçevesinde reddetmek de ayrı bir sıkıntıydı. Hatta benim ikizlerim var 10 yaşında. Onlar bile bana ‘Anne Muhittin Böcek’i görüyor musun? İyileştikten sonra biz de onu görebilir miyiz?‘ diye soruyorlardı.”

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/turkiye/202012051043346781-antalya-buyuksehir-belediye-baskani-boceki-tedavi-eden-ekip-akcigerini-igne-oyasi-isler-gibi-actik/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir