Perşembe, Eylül 16

Belaruslu muhalif lider Tihanovskaya’dan ABD Kongresi’ne ‘Minsk’e yaptırım’ çağrısı

Belarus’ta ağustos ayındaki devlet başkanlığı seçimlerini kaybeden muhalif lider Svetlana Tihanovskaya, ABD Başkanı’nın Belarus’a yaptırım uygulama yetkisini genişleten tasarının bir an önce onaylanması çağrısında bulundu.

Belarus muhalefetinin lideri Svetlana Tihanovskaya, Washington Post gazetesi için kaleme aldığı yazıda ABD’den Minsk idaresine yaptırım uygulama çağrısında bulundu.

Tihanovskaya, yazısında “Hatta bu karmaşık geçiş döneminde bile ABD’nin büyük yardımına ihtiyacımız var. ABD Kongresi’ni, ‘Belarus’ta egemenlik, insan hakları ve demokrasi hakkında’ (Belarus Democracy, Human Rights, and Sovereignty Act) yasa tasarısını acil bir şekilde kabul etmeye çağırıyorum” ifadelerine yer verdi.

ABD Temsilciler Meclisi, geçen kasım ayında Başkan’a, basını susturmakla suçladıkları Belaruslu yetkililerin ülkeye girişini kısıtlama yetkisini veren yasa tasarısına destek vermişti.

Tasarının Senato tarafından da onaylanması durumunda ABD Başkanı, Belarus’ta devlet yönetici pozisyonunda olan her bir şahsın vizesini bloke edebilecek.

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/avrupa/202012051043347907-belaruslu-muhalif-lider-tihanovskayadan-abd-kongresine-minske-yaptirim-cagrisi/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir