Salı, Ekim 19

Biden, Dr. Fauci’den koronavirüs ekibine katılmasını istedi

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Donald Trump yönetiminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele ekibinde yer alan ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’den ekibine katılmasını istedi. 

Biden, CNN televizyonuna verdiği mülakatta, Dr Fauci’den Kovid 19 ile mücadele için kuracağı ekibine katılmasını istediğini söyledi.

Joe Biden, “Dr Fauci’den aynı görevinde kalmasını, baş danışmanım olmasını ve Kovid ekibime katılmasını istedim.” dedi. 

Trump’ın tavsiyelerine zaman zaman karşı çıktığı ve eleştirdiği Dr Fauci, salgın boyunca ABD kamuoyunda ilgi odağı haline geldi.  “Kahraman” olarak görülen ve görüşlerine sık sık başvurulan Fauci,  Trump destekçileri arasında ise tepki topladı. 

Öte yandan Biden, göreve başladığı ilk gün salgınla mücadele kapsamında Amerikan halkından 100 gün maske takmalarını isteyeceğini ifade etti. 

Biden, “Sadece 100 gün maske, sonsuza kadar değil sadece 100 gün ve böylece vakalarda büyük ölçüde azalma olacağını düşünüyorum.”  dedi. 

Dr. Fauci güvenli dediği takdirde aşı olacağını belirten Biden, güvenli olduğunu göstermek için ise kamuoyunun önünde aşı yaptıracağını söyledi. 

Biden ayrıca Rusya, İran, Çin ve diğer ülkelere karşı çok yönlü bir yaklaşım izlemeyi planladığını söyledi.

Ele alınması gereken konuların çok çetin olacağını belirten Biden, “Fakat tek bildiğim bunları tek başımıza halledemeyeceğiz” dedi.

Biden, bu nedenle sadece İran’la değil, aynı zamanda Rusya, Çin ve birçok mesele ile muhatap olurken, daha büyük bir grubun parçası olmaları gerektiğini ifade etti.

Biden ayrıca göreve geldikten sonra Avrupa’da olduğu gibi, Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus bölgesinde sıkı müttefiklik ilişkileri kurmak istediğini ekledi.

Biden Avrupa Birliği ile kendisini çetin müzakerelerin beklediğini de söyledi.

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/abd/202012041043340537-biden-dr-fauciden-koronavirus-ekibine-katilmasini-istedi/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir