Salı, Ekim 19

İmamoğlu: Eurobond ihraç gelirleri raylı toplu taşıma projelerini finanse etmek için kullanılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, metro hatlarının finansmanı için uluslararası sermaye piyasalarına 580 milyon dolarlık Eurobond ihraç etmeyi başardıklarını duyurdu. İmamoğlu, ihraç gelirlerinin raylı toplu taşıma projelerini finanse etmek için kullanılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin altyapı projelerini finanse etmek için farklı finansman yöntemlerini deneyeceklerini, ayrıca bu hafta yapılan ilk uluslararası borçlanmanın ardından başka uluslararası borçlanmaların da yapılabileceğini söyledi.

Geçen sene İstanbul’da belediye başkanlığının CHP’ye geçtiği seçimlerin ardından kamu bankalarının İBB’ye kredi vermediğini söyleyen İmamoğlu, yurt dışından borçlanma yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Konuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen İmamoğlu, “İstanbul’un metro hatlarının finansmanı için uluslararası sermaye piyasalarına 580 milyon dolarlık Eurobond ihraç etmeyi başardık. Artık metro inşaatları daha hızlı bitecek, trafik rahatlayacak” dedi. İmamoğlu, şunları kaydetti:

İstanbul bugün çok önemli bir başarıya imza attı.

İBB olarak metro hatlarının finansmanı için uluslararası sermaye piyasalarına 580 Milyon Dolarlık Eurobond ihraç etmeyi başardık. Yarım bırakılmış bütün metro hatlarını 2024’e kadar bir bir bitireceğiz. İstanbul’a hayırlı olsun. pic.twitter.com/askBDD6DFR

İmamoğlu ayrıca, 2019 yılındaki yerel seçimlerden sonra İBB’nin kamu bankalarında olan yüz milyonlarca lira büyüklükteki kredi limitinin bankalar tarafından belediyeye kullandırılmadığını ifade ederek, Yoksa biz yurt dışı finansman meraklısı olmak istemeyiz dedi.

Belediyeler gelirlerinin ağırlıklı kısmını merkezi yönetimden sağlıyorlar. İmamoğlu’nun verdiği bilgiye göre İstanbul ilk defa yurt dışı piyasalardan teminatsız tahvil ihracı yoluyla doğrudan borçlanma yaptı.

İmamoğlu şunları söyledi:

İnşaatları tümden durmuş olan Kaynarca– Pendik – Tuzla, Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli, Kirazlı – Halkalı ve Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt metro hatlarının finansmanı için bankalardan borç almak yerine yeni bir finansman aracı olarak Eurobond ihracı yapmak üzere çalışmalara başladıklarını belirten İmamoğlu,son üç aydır yoğun bir tempoyla uluslararası yatırım bankaları, uluslararası hukuk büroları ve çok sayıda uluslararası yatırımcı kurum ile görüşüldüğünü anlattı.

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/turkiye/202012041043343112-imamoglu-ihrac-gelirleri-rayli-toplu-tasima-projelerini-finanse-etmek-icin-kullanilacak/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir