Cuma, Eylül 24

İngiliz dilinin yazarları rahat nefes aldı: ‘Bu yıl yeterince felaket var’ diye Kurmaca Kötü Seks Ödülü iptal edildi

Britanya merkezli İngilizce edebiyat dergisi Literary Review, 1993’ten beri her yıl verdiği Kurmaca Kötü Seks Ödülü ile tanınır. Ancak 2020’de küresel felaketler birbirini izlerken, dergi, bu yılın ödülünü iptal etmeye karar verdi.

Literary Review, ödülü gelecek yıla erteleme kararını, bu yılın, edebiyatın kötü seks anlatımıyla katkısına mahal bırakmayacak kadar nahoş geçmesiyle gerekçelendirdi.

Afternoon everyone. Hopefully you’ve all digested your lunch, as well as the shock news that the 2020 #BadSex awards will not be going ahead.

In lieu of the award, here are some of our favourite shortlisted passages from 2006-2019. They’re out of context, as always.

Jüri heyeti, “Bu yıl halkın başına o kadar çok kötü şey geldi ki, bir de kötü sekse maruz kalması haklı çıkarılamaz” açıklamasını yaptı.

Bad sex award cancelled as public exposed to ‘too many bad things in 2020’ https://t.co/lTC7qj9Z38

Bu açıklamayla cinsel sulara yelken açmış pek çok yazarla yayıncı rahat nefes alsa da, jüri, 2020 ödüllerinin iptalinin, edebiyatçılara kötü seks yazma izni olarak algılanmaması, pandemi kapanmasında yazarların kendilerini kötü seks yazımına kaptırmaması uyarısını ihmal etmedi.

Dergi, İngilizcedeki en kötü seks yazımını ödüllendirmekle amacını, ‘yılın en korkunç cinsel tasvir sahnesini onurlandırmak ve modern kurmacadaki cinsel betimlemenin kötü yazılmış, gereksiz veya düpedüz utanç verici pasajlarına dikkat çekmek’ olarak sunuyor.

Bad Sex in Fiction award cancelled because 2020 has already been ‘bad’ enough https://t.co/DiSoFyecac

1993’te dönemin Literary Review yayın yönetmeni, aynı zamanda ünlü romancı Evelyn Waugh’un oğlu Auberon Waugh ile eleştirmen Rhoda Koenig, bu ödülü koyduklarını açıklarken, yazarlarla yayıncıları diğer yönlerden sağlam edebiyat eserlerine ‘cinsel yönden inandırıcı olmayan, yarım yamalak, utanç verici ve sıkıcı sahneler sokmaktan kibarca vazgeçirmek istediklerini’ belirtmişti. 

The Bad Sex in Fiction Award is canceled, because the public has suffered enough this year. https://t.co/Ges1N8A2fn

Geçen yıl ödülü paylaşan iki romandan Didier Decoin’in ‘The Office of Gardens and Ponds’u “Miyuki pençelerini büken küçük bir maymunu uyarıyor gibi hissediyordu kendini” ifadesiyle, John Harvey’in ‘Pax’ı ‘şiddetle sarılarak ikiyi bir teke kaynaştırırcasına birbirini kucaklayan’ karakterleriyle öne çıkıyordu.

‘Britain’s most dreaded literary prize’ for bad sex in fiction awarded to the novels The Office of Gardens and Ponds and Pax. https://t.co/hEbojoFhia

 

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/kultur/202012091043368439-ingiliz-dilinin-yazarlari-rahat-nefes-aldi-bu-yil-yeterince-felaket-gorduk-diye-kurmaca-kotu-seks/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir