Cuma, Eylül 24

İstanbul’un ilçe bazlı sporcu haritası çıkarıldı

Spor İstanbul’un yaptığı araştırmada elde edilen verilere göre İstanbul’un 39 ilçesinde yaklaşık 242 bin aktif sporcu bulunuyor.

Futbol ve izcilik dışındakiler dikkate alınarak yapılan değerlendirmeye göre satranç, bünyesinde en fazla faal sporcuyu barındıran branş olarak dikkati çekiyor, Adalar ise nüfusa oranla en çok aktif sporcunun yer aldığı ilçe olarak ön plana çıkıyor.

Satranç, futbol ve izcilik dışındakiler dikkate alındığında İstanbul’da en fazla faal sporcunun yer aldığı branş olarak öne çıkıyor.

İstanbul’un 39 ilçesinde toplam 21 bin 942 faal satranç oyuncusu bulunuyor. Tekvando, bu alanda 17 bin 490 aktif sporcuyla ikinci, basketbol ise 11 bin 167 faal oyuncuyla üçüncü sırada yer alıyor.

İstanbul’da futbol ve izcilik dışındaki branşlar değerlendirildiğinde en fazla faal sporcu Adalar’da bulunuyor. Adalar, nüfus yoğunluğuna göre yapılan hesaplamada toplam 502 aktif sporcu ile bu alanda başı çekiyor. Adalar’ın ardından 218 sporcunun yer aldığı Üsküdar ikinci, 216 ile Sarıyer ise üçüncü sırada yer alıyor.

Şile ise 19 faal sporcuyla bu alanda son sırada yer alan ilçe olarak dikkati çekiyor.

İstanbul’da nüfusun en yoğun olduğu 10 ilçede satranç ve tekvando, en fazla faal sporcunun bulunduğu branş olarak dikkati çekiyor.

Bu ilçelerden Esenyurt, Küçükçekmece, Pendik, Üsküdar ve Maltepe’de en fazla satranç branşında aktif sporcu bulunuyor. Bağcılar, Ümraniye ve Sultangazi’de tekvando, Bahçelievler’de kick boks ve Gaziosmanpaşa’da ise karate branşında en çok faal sporcu yer alıyor.

İstanbul’daki faal sporcu sayısının Türkiye’de 12 ilin nüfusundan fazla olması dikkati çekiyor.

İstanbul; Artvin, Bilecik, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Sinop, Bayburt, Bartın, Ardahan, Iğdır, Kilis ve Tunceli’nin nüfuslarından daha fazla aktif sporcuya sahip. İstanbul’da yaklaşık 242 bin aktif sporcu bulunurken, bu kentlerin nüfusları ise 84 bin ile 235 bin arasında değişiyor.

Branşlara göre öne çıkan semtler şöyle:

Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, İstanbul’da aktif sporcu sayısının yeterli olmadığını, bunu 2-3 yıl içinde 2 katına çıkarmayı hedeflemeleri gerektiğini söyledi.

Renay, Spor İstanbul’un sporun gelişimine katkısı olan en büyük kurumlardan biri olduğunu belirterek, “Bir şeyi geliştirmek için önce ölçmek gerekiyor. Biz bu araştırmayla başlangıç noktamızı görmek istedik. Sporcunun nüfusa oranını görmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de alanında ilk kez böyle bir çalışma yapıldı. Bu çalışmayla İstanbul’da sporcu sayısını gördük” diye konuştu.

İstanbul’da aktif sporcu sayısının yeterli olmadığını vurgulayan Onur, şu ifadeleri kullandı:

Tesisleşmede en fazla faal sporcunun yer aldığı branşın önemine de dikkati çeken İ. Renay Onur, “Bir ilçeye ve mahalleye tesis yaparken, oradaki sporcu profili ve mevcut tesislerin durumu önemli. İkisini karşılaştırdıktan sonra hedeflerimize ve ilçenin durumuna bakıp oradaki tesisi konumlamak mümkün. Örneğin dövüş sporlarının çok yoğun olduğu bir ilçeye bir tesis yapıp, içine bununla ilgili stüdyo koymamak yanlış planlama anlamına geliyor. Bu araştırmayı yapacağımız tesislerde de kullanmamız bizim için önemli. Federasyonların yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bu bilgileri kullanıp sporu ve sporcuyu geliştirmeyi hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/spor/202012041043343507-istanbulun-ilce-bazli-sporcu-haritasi-cikarildi-yaklasik-240-bin-faal-sporcu-var/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir