Cuma, Eylül 24

İtalya polisinin gardıropta bulduğu 500 yıllık tablo, çaldırdığının farkında olmayan müzeye iade edildi

Rönesans döneminin ünlü ressam ve bilim insanı Leonardo da Vinci’nin eseri olduğu kanaati üzerine 2017 yılında 450 milyon dolarlık rekor fiyata satılan ‘Salvator Mundi’ (Dünyanın Kurtarıcısı) isimli tablonun 500 yıllık bir kopyası, bir polis baskını sırasında ele geçirildi. 

Police find stolen copy of Leonardo’s Salvator Mundi in Naples flat https://t.co/Ed9OOVK8Dv

İtalya’nın Napoli kentindeki bir müzeden çalınan Salvator Mundi’nin kopyası, polisin bir daireye düzenlediği baskında yatak odasındaki gardırobun arkasında bulundu. 

1510’lu yıllarda Da Vinci’nin bir öğrencisi tarafından yapıldığı sanılan kopyanın ele geçirildiği dairenin 36 yaşındaki sahibi, çalıntı mal edinmek ve bulundurmak şüphesiyle gözaltına alındı. 

A 16th-century copy of Leonardo da Vinci’s “Salvator Mundi,” the world’s most expensive painting, has been recovered by police after it was stolen from a museum in Naples. https://t.co/qWTLZqI1v8

Napoli Savcısı Giovanni Melillo, “Tablo cumartesi günü muhteşem ve beceri dolu bir polis operasyonu sayesinde bulundu” açıklamasını yaptı.

Ancak daha da ilginci, tablonun iade edildiği müzenin çalındığından haberdar olmamasıydı. 

Naples police commissioner Alessandro Giuliano described the discovery of the stolen painting as “an operation that allows the recovery of an important piece of the city’s artistic heritage”
https://t.co/gKIuIVYrC6

Savcı Melillo, Salvator Mundi kopyasının parçası olduğu Doma Müzesi koleksiyonunun sergilendiği San Domenico Maggiore Kilisesi’nin eserin çalındığının farkında olmadığını söyledi. 

Melillo, “Yetkililer çalındığının farkında değildi, çünkü tablonun tutulduğu oda koronavirüs pandemisi nedeniyle 3 aydır açılmamıştı” dedi.  

Stolen 500-year-old Italian painting found in bedroom cupboard https://t.co/6IEWcCnDJv

Kimse kayıp bildiriminde bulunmadığından tablonun odadan ne zaman çıkarıldığı bilinmiyor. Polisin açtığı sanat eseri hırsızlığı soruşturmasında zorla içeri girme belirtisine rastlanmadı. Müze en son Ocak 2020’de Salvator Mundi’nin kopyasını envanterinde bildirmişti. Melillo, “Bunun uluslararası sanat ticareti içindeki bir kuruluş tarafından yaptırılan bir hırsızlık olması mantıklı” dedi.

Orijinalinin tamamen Rönesans üstadının elinden çıkıp çıkmadığı net değilken, kopyasının 1510’lu yıllarda Leonardo Da Vinci’nin öğrencisi Giacomo Alibrandi tarafından yapıldığı sanılıyor. Orijinalinde ve kopyasında bir elini havaya kaldırmış, diğer eliyle cam küre tutan İsa peygamber resmediliyor.
2017’deki açık artırmada dünyanın en pahalı tablosu konumuna gelen Salvator Mundi’yi Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın (MbS) satın aldığı iddia edilmişti. Satıştan sonra Abu Dabi Müzesi’nde sergileneceği açıklaması boşa çıktı ve bir daha tablonun yüzünü gören olmadı.

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/yasam/202101191043612852-italya-polisinin-gardiropta-buldugu-500-yillik-tablo-caldirdiginin-farkinda-olmayan-muzeye-iade/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir