Salı, Ekim 19

Pfizer-BioNTech’in çalışmalarında gönüllü olan Doç. Savaşçı: Belirtiler ortaya çıkınca aşı yapıldığını anladım

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşının Türkiye’de yürütülen Faz 3 çalışmalarında gönüllü olan Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “Aşı yerinde ağrı, hafif bir sersemlik, kas ağrısı ve bulantı durumları ortaya çıktı ve aşı yapıldığını anlamış oldum. Çünkü tuzlu su da yapılmış olabiliyor. Bu belirtiler 1-2 gün sürdü” dedi.

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının Türkiye’deki çalışmalarında gönüllü olan Doç. Dr. Ümit Savaşçı’ya, yaklaşık 1 ay önce ilk doz, 21 gün sonra da ikinci doz uygulandı.

Demirören Haber Ajansı’nda (DHA) yer alan habere göre Savaşçı, bilimin öncülüğünü yapmak zorunda olduklarını belirterek “Türk bilim insanları Uğur Hocamız ve Özlem Hocamızın bulduğu aşıyı gönüllü oldum. Birçok formu imzalayarak, saatler süren imza aşaması ve bilgilendirme sonrası aşı uygulandı. Ben her yıl birçok aşı olurum, bütün aşıları hayatımda yaptırdım” dedi.

Doç. Dr. Savaşçı, aşının ardından hissettiği belirtilere ilişkin olarak şunları söyledi:

Doç. Dr. Savaşçı, 21 gün arayla 2 doz aşı yapıldığını belirterek, “Bunun sonucunda antikor seviyesi yüzde 95’lere, hatta bazı serilerde yüzde 100’e yakın antikor oluştuğu tespit edildi. Bu çok yüksek tabii. Bizim grip aşısında maksimum bağışıklık sistemi iyi olan birisi için yüzde 70 civarında bir bağışıklık oluşurken, burada yüzde 95 civarında bir bağışıklık çok üst seviyede kaldı. Tabii dünyayı kurtaracak olan hem bizim belirlediğimiz temizlik, mesafe, maske kuralı olduğu gibi özellikle aşı bulunması yaz aylarında bize bir umut ışığı doğurdu. Önümüzdeki 4-5 ay içerisinde bu uygulamalar sonucunda toplumumuzun yüze 60-70’i bağışık hale geldiği sürece artık bizim koronavirüs belasından kurtulacağımızı umut ediyorum” ifadesini kullandı.

İkinci doz aşıda daha az belirtilerin olduğunu kaydeden Doç. Dr. Savaşçı, şöyle devam etti:

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/turkiye/202012051043346701-pfizer-biontechin-calismalarinda-gonullu-olan-turk-docent-belirtiler-ortaya-cikinca-asi-yapildigini/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir