Perşembe, Eylül 16

Rus bilim insanları, Kovid-19 testi yapan robotun patentini aldı

Rus bilim insanları, koronavirüs testini temassız yapabilen robotun patentini aldı. Robot, sağlık kuruluşlarındaki test istasyonlarında hastalığın bulaşma riskini azaltacak ve sağlık çalışanlarını koruyacak.

Rusya Bilimler Akademisi Tasarım ve Teknolojik Bilişim Enstitüsü Müdürü Sergey Şeptunov, öğretim üyesi Dmitriy Puşkar ve Destekli Cerrahi Teknolojileri şirketi baş mühendisi Rahim Nakuşev tarafından geliştirilen robotun üç ila dört ay içinde tıbbi testlere başlaması bekleniyor.

Robotun geliştiricilerinden Şeptunov, robotun hasta ve laboratuvar asistanı arasındaki teması ortadan kaldırarak temel bir sorunu çözeceğini belirterek, hasta ve laboratuvar asistanının farklı odalarda bulunacağını, laboratuvar asistanının özel kıyafetlere ihtiyaç duyulmayan ‘temiz’ alandan analiz işlemini takip edebileceğini kaydetti.

Şeptunov, enfeksiyonun ‘kirli’ bölgeden ‘temiz’ bölgeye girmesini önlemek için, ‘temiz’ alanda fazladan basınç yaratıldığını, böylece hava akışının her zaman ‘kirli’ bölgeye doğru olacağını belirtti.

Şeptunov, ileride yapay zekaya dayalı olarak labaratuvar asistanına ihtiyaç duymadan çalışabilecek olan robotun, sağlık kuruluşları dışındaki açık hava test istasyonlarında, havaalanlarında kullanılabileceğini, ayrıca araçlara yerleştirilerek köy ve kasabalarda gün boyu test alabileceğini kaydetti.

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/koronavirus-salgini/202012051043348522-rus-bilim-insanlari-kovid-19-testi-yapan-robotun-patentini-aldi/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir