Perşembe, Eylül 16

Rus NTV televizyonu: İki çalışanımız İstanbul’da gözaltına alındı, onlardan haber alamıyoruz

Rusya’da yayın yapan NTV televizyonunun yöneticileri, iki çalışanlarının İstanbul’da polis tarafından gözaltına alındığını ve bir süredir onlardan haber alamadıklarını açıkladı.

NTV televizyonunun basın servisinin açıklamasında, “(NTV’de yayınlanan Tsentralnoye Televideniye programının) metin yazarı Aleksey Petruşko ile kamera operatörü İvan Malışkin 3 Aralık sabahı merkez ofisimizle iletişime geçerek İstanbul’da gözaltına alındıklarını iletti” denildi.

Rus televizyon kanalının açıklaması şöyle devam etti: “Sonrasında onlarla iletişimimiz koptu. 3 Aralık Moskova saatiyle (Türkiye saati ile aynı) 21.00’de Aleksey Petruşko ‘Bizi nedense hâlâ tutuyorlar’ dediği kısa bir sms-mesajı gönderebildi. Daha sonrasında bir daha onlarla iletişim kurulamadı, aramalarımıza ve mesajlarımıza yanıt vermediler.”

NTV yöneticileri ayrıca, çalışanlarına ulaşamıyor olmaları konusunda Rusya Dışişleri ve Rusya’nın İstanbul’daki Başkonsolosluğu ile irtibat içinde olduklarını kaydetti ve söz konusu kurumların, televizyon çalışanlarının başına gelenlerin anlaşılması ve bulunmaları için uğraştıklarını belirtti.

❗ 3 декабря в Стамбуле перестали выходить на связь журналисты программы НТВ “Центральное телевидение” Алексей Петрушко и…

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak ise Sputnik’e açıklamasında, Petruşko ile Malışkin’in akreditasyonlarının olmaması ve izinsiz çekim yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını söyledi.

Kaynak, “Sanıyorum izinsiz çekim yapıyorlarmış. Akreditasyonları yokmuş” ifadelerini kullandı.

Sputnik’in Türk Dışişleri kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Rus NTV muhabirleri İstanbul’da izin almadan stratejik noktalarda çekim yaptıkları için görüntülü takip sistemi tarafından tespit edildi. Bunun üzerine muhabirler istihbarat birimlerince gözaltın alındı. Muhabirlerinin sorgusunun devam ettiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

 

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/rusya/202012041043343393-rus-ntv-televizyonu-iki-calisanimiz-istanbulda-gozaltina-alindi-onlardan-haber-alamiyoruz/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir