Cuma, Ekim 22

Sahne koronavirüse ilk kurbanını verdi, sanatçılar çağrı yaptı: Prova ve temsilleri iptal edin

Devlet Tiyatroları (DT) sahne ve kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu’nun koronavirüs nedeniyle vefat etmesi üzerine sanat kurumlarının sivil toplum örgütleri bildiri yayınlarak prova ve temsillerin iptal edilmesini talep etti.

Devlet Tiyatroları‘nın sahne ve kostüm tasarımlarına imza atan Ali Cem Köroğlu, Ankara’da Kovid-19 sebebiyle kaldırıldığı hastanede 62 yaşında hayatını kaybetti.

Köroğlu’nun hayatını kaybetmesi, sanatçılarda salgın endişesini arttırdı. Köroğlu, İzmir Devlet Tiyatroları’nda geçen hafta prömiyeri yapılan ‘Karıncalar-Bir Savaş Vardı’ oyununun da sahne tasarımını üstlenmişti.

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre sanat kurumları temsilcileri, sivil toplum kuruluşları sahnelerde tedbirlerin arttırılması için art arda açıklamalar yapmaya başladı.

Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamada sahne sanatlarının tüm uyarılarına rağmen koronavirüse ilk kurbanını verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN), Kültür Sanat-Sen ve Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB) ise ortak kaleme aldığı açıklamada özetle şunları aktardı:

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/kultur/202012071043352848-sahne-koronaviruse-ilk-kurbanini-verdi-sanatcilar-cagri-yapti-prova-ve-temsilleri-iptal-edin/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 5 / 5. Puan Sayısı 1

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir