Perşembe, Eylül 16

Venezüella Dışişleri Bakanı Arreaza: Türkiye ile ilişkilerimiz 2016’daki darbe girişimi sonrası zirve yaptı

Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ülkesinin Türkiye ile iyi olan ilişkilerinin 2016’daki darbe girişimi sonrası zirve yaptığını bildirdi.

Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ülkesinde yarın gerçekleştirilecek milletvekili seçimleri öncesinde Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu’nun sorularını yanıtladı.

Yarın gerçekleştirilecek seçimlerde Venezüella’nın yeniden toplanıp ulusal meclisi yeniden kurumsallaştırmak, yetkileri yeniden tam düzene sokmak için Venezüella halkının harika bir fırsata sahip olduğunu belirten Arreaza, dünyanın seçimi izlemeye Venezüella’ya gelmesinin ve seçim sonuçlarının yerinde takdir edilmesinin önemini ifade etti.

Türkiye ile her zaman iyi ilişkilere sahip olduklarını dile getiren Arreaza, “Türkiye ile halihazırda iyi olan ilişkilerimiz 2016’daki darbe girişimi sonrası zirve yaptı” dedi.

Arreaza, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun 15 Temmuz darbe girişimini ilk kınayan liderlerden biri olduğuna dikkati çekti.

Türkiye ile birlikte yapılacak birçok iş olduğunu vurgulayan Arreaza, şöyle konuştu:

Bakan Arreaza, ABD seçimlerine ilişkin olarak, “Amerikan halkının, kamuya açık pozisyonlara erişme, lobicilik, şirketler, politikacıları finanse etme imkanı ile sadece iki partiden oluşan çok sınırlı bir demokrasisi olduğuna inanıyorum, bu çok kısıtlı ve çok yozlaşmış bir sistem” değerlendirmesinde bulundu.

Arreaza, Trump yönetiminin kötü bir anı olmasını dilediklerini ifade ederek, “İki partinin ötesinde emperyalizmin bir olduğunu Clinton, Bush, Obama ve Trump ile 20 yılda öğrendik. Hedefleri aynı” dedi.

“Amerika Birleşik Devletleri 100 yıldır en önemli ticaret ortağımızdı. Şimdi değil, şimdi Çin” ifadelerini kullanan Arreaza, şunları kaydetti:

Sputnik’ten anlık bildirim almak için kaydolabilirsiniz

kaynak: © Sputnik https://tr.sputniknews.com/guney_amerika/202012061043348752-venezuella-disisleri-bakani-arreaza-turkiye-ile-iliskilerimiz-2016daki-darbe-girisimi-sonrasi-zirve/

Haberimizi Puanlayın

Yıldızı tıkla ve puanla

Ortalama Puanlama 0 / 5. Puan Sayısı 0

Puanlamadınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir